Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Přátelství mezi generacemi: Žáci z Klášterce nad Orlicí přinášeli radost našim klientům

Přátelství mezi generacemi: Žáci z Klášterce nad Orlicí přinášeli radost našim klientůmZákladní škole v Klášterci nad Orlicí pracuje jedna velmi iniciativní a laskavá paní učitelka jménem Eva Papáčková. Paní učitelka učí žáky ohleduplnosti a hledá způsoby, jak dětem přiblížit hodnoty jako empatie, pomoc a radost z malých věcí. Jednoho dne se rozhodla, že by bylo skvělé spojit své žáky s klienty z Bytového domu s pečovatelskou službou v Pastvinách v rámci projektu Zkusíme to společně.

Eva přišla s nápadem, že by jednou měsíčně mohli s dětmi navštěvovat klienty pečovatelského domu a společně s nimi trávit čas různými aktivitami. Tento nápad se setkal s nadšením nejen mezi jejími žáky, ale také mezi klienty i vedením pečovatelského domu.

První setkání před rokem a půl bylo lehce rozpačité, děti byly nejprve trochu nervózní, ale paní učitelka Eva je povzbuzovala a připomínala jim, že jejich úsměv a pozornost mohou klientům udělat obrovskou radost. Klienti je přivítali s otevřenou náručí, nervozita opadla a radostně si začali povídali o svých životech.

Každý měsíc se setkání stávalo čím dál tím více radostnějším. Děti s klienty hrály různé stolní hry za bujarého smíchu i povzbuzování, četly klientům, zpívaly písničky a hrály na hudební nástroje. Často také společně tvořily – vyráběly drobné dekorace a učily se novým technikám ručních prací.

Jednou z oblíbených aktivit se stalo hraní na hudební nástroje. Několik dětí hrálo na harmoniku i flétnu a pomohli tak klientům zavzpomínat na své mládí při doprovodu nezapomenutelných melodií slavných písniček. Tato hudební setkání byla vždy plná vděčnosti, vzpomínek a radosti.

Rok a půl uběhnul jako voda a všechna setkání se nesla v duchu přátelství a vzájemného obohacování. Paní učitelka Eva byla nadšená, jak pozitivně to ovlivnilo její žáky – děti se staly vnímavějšími a uvědomovaly si, jakou radost může přinést jen pár hodin strávených s někým jiným, kdo je potřebuje.

Na konci května jsme se rozhodli uspořádat závěrečné setkání, které by bylo výjimečné. Děti i klienti se sešli, aby si společně užili krásné odpoledne. V altánku u pečovatelského domu proběhlo veselé posezení a opékání párků. Při opékání párků se sdílely veselé historky za doprovodu akordeonu a děti čile opékaly jeden párek za druhým.

Toto odpoledne bylo nejen zakončením spolupráce, ale hlavně poděkováním dětem, paní učitelce Evě a panu Michalu Matějkovi, kteří se dobrovolně starali o naše klienty a přinášeli jim do života radost. Pan Matějka dlouhodobě dobrovolně paní učitelku doprovázel s dětmi, sám se zapojoval do aktivit s klienty a vzniklo mezi nimi cenné přátelství. Mimo tyto společně strávené chvíle jezdil s našimi klienty na fotbal a jiné akce a umožnil tak klientům zažít i běžné radosti, které jsou pro ně těžce dostupné. Díky paní učitelce Evě, panu Matějkovi a iniciativním dětem se v Pastvinách zrodilo krásné přátelství mezi generacemi, které obohatilo životy všech zúčastněných.

Moc Vám děkujeme.

vedoucí a sociální pracovnice pečovatelské služby

Eliška Skalická